reklama@azetmedia.cz
Úterý, 16 července, 2024
Rady a tipy

Ostrovní domy aneb Výhody a nevýhody života „mimo síť“

dům

Bydlení budoucnosti si každý představí tak trochu po svém. Někdo vidí hypermoderní chytrou domácnost, ovšem pro spoustu lidí se za tímto pojmem skrývá dům, který je zcela nezávislý na distribučních energetických sítích. Tzv. ostrovní neboli off-the-grid domy jsou zcela soběstačné a oproti konvenčním stavbám nabízí množství skvělých výhod. Na druhé misce vah však leží i několik negativ.

Proč se vám bude ostrovní dům líbit?

Pokud jste vždy snili o domácnosti, která bude stoprocentně fungovat i v momentě, kdy je polovina města bez proudu, bude se vám koncept off-the-grid bydlení zamlouvat. Ceny zařízení, na nichž je ostrovní bydlení postaveno, již navíc nejsou tak nedostupné jako v minulosti – například solární panely zlevnily za posledních roky o desítky procent a podobně jsou na tom i mnohé další technologie.

Další obrovskou výhodou ostrovního bydlení je flexibilita. Máte pozemek v místě, kde není kanalizace, vodovod a možnost připojení k elektrické distribuční soustavě? Žádný problém. Kombinace fotovoltaické elektrárny, domovní ČOV, studny, retenční nádrže a dalších typických prvků umožní hladký běh domácnosti.

Na off-the-grid bydlení vás může zlákat i pocit, že budete žít udržitelněji – tedy ohleduplněji k životnímu prostředí.

dům

Co byste měli vědět, než se pustíte do realizace?

Přestože ceny technologií klesly, stavba domu, který je zcela nezávislý na veřejných sítích, je citelně nákladnější (v průměru o 20-25 %). Za nevýhodu lze považovat také dražší projekt. V případě off-the-grid bydlení je nutné promyslet každičký detail.

V potaz je třeba vzít i potenciální komplikace s výstavbou. Ostrovní domy zatím nejsou pevně zakotveny v zákonech, a tak je realizace do značné míry závislá na ochotě úředníků.

Pokud vás kromě výše uvedeného neodradí ani fakt, že jsou obyvatelé ostrovních domů nuceni hospodařit šetrněji s elektřinou, jděte do toho.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Top Reviews

Video Widget

gallery